ירוק ומוגן:

האם עקרונות בנייה ירוקה מתנגשים בעקרונות הגנה וביטחון?

אנחנו אדריכלים שחיים את השטח אך חושבים ירוק עם יותר מ 300 פרויקטים שהסתיימו בהצלחה

בימים טרופים אלו, בהם הביטחון האישי שלנו מרגיש מעורער, ואנו ממתינים שהמלחמה תסתיים, הגיוני שעניין הבטיחות שלנו ושל משפחתנו יהיה בראש מעייננו. גם כאשר אנו ניגשים להחליט החלטות שלאו דווקא קשורות לכך, כמו האם לבחור בבנייה ירוקה עבור פרויקט נדל״ני, השאלה שעשויה לצוץ היא האם יתכן שאנו פוגעים בביטחון שלנו בכך שאנו בוחרים בדרך הירוקה? במאמר זה נעסוק בשאלה האם כאשר בוחרים בבנייה ירוקה מסכנים בצורה כזו או אחרת בעקרונות ההגנה והביטחון.

לשיחת יעוץ ללא עלות עם אדריכל לבניה ירוקה השאירו פרטים או התקשרו

מהי בנייה ירוקה?

בנייה ירוקה היא דרך פעולה שעוזרת לצמצם ככל הניתן את השפעותיו השליליות של מבנה בשלבי הבניה שלו על סביבתו והגרים בו. בנייה ירוקה מושגת על ידי שימוש בטכנולוגיות מתקדמות, אדריכלות ירוקה ותכנון מודע לסביבה.

האם עקרונות בניה ירוקה מתנגשים איכשהו עם עקרונות ההגנה והביטחון בישראל?

בקצרה? לא. באריכות, יש דרכים רבות לוודא שעקרונות בנייה ירוקה לא יתנגשו עם עקרונות ביטחוניים בעת הליך הבנייה. ממ״ד תקין בבית פרטי ארץ הוא חלל שבנוי כקובייה עם קירות מבטון מזויין, אשר יורדים עד ליסודות המבנה עצמו, בגודל 9 מ״ר מינימום, ובגובה של מינימום 2.5 מטר ומקסימום של 2.8 מטר. הוא צריך לכלול דלת הנקראת דלת הדף, חלון ממוגן, מערכת לסינון אוויר ותאורה לכל הפחות. אדריכלות ירוקה לוקחת בחשבון את הצרכים הביטחוניים שיש לפרויקטים של נדל״ן בארץ, ובנוסף לכך פועלת לפי תקן בנייה ירוקה, שמתכתב עם עקרונות הביטחון בישראל ומאפשר בניה ירוקה ובעמידה מבחינה ביטחונית גם יחד.

איך ניתן להפוך את הבית לירוק יותר כבר בשלב התכנון?

בניה ירוקה מתחילה משלבי התכנון. במידה וחשוב לכם לאפשר בניה ירוקה בפרויקט שלכם, בחרו לעבוד עם בעלי מקצוע הדוגלים בעקרונות אדריכלות ירוקה, לפי תקן בניה ירוקה, ותוכלו לתרום לסביבה ולהישאר בטוחים בו זמנית. להלן דרכים לאפשר בניה ירוקה בשלביו השונים של פרויקט הנדל״ן, לא משנה גודלו:

ממ״ד ירוק

עקב אירועי אוקטובר 2023, כנראה שגם אתם כמו ישראלים רבים אחרים חושבים על הוספת ממ״ד בבית. הוספת ממ״ד בבית מאפשרת לכם שקט נפשי, קודם כל, ביידעה שבעזרת הוספת ממ״ד בבית אתם מכוסים מבחינה ביטחונית, ולא צריכים לעמוד בחדר מדרגות או לרוץ ולחפש ממ״ד בחוץ בזמני מלחמה. הוספת ממ״ד בבית מתבצעת על ידי בעל מקצוע מנוסה, שמודע לתקנים השונים, בין השאר תקן בניה ירוקה. בכדי להוסיף לבית ממ״ד ירוק, כדאי קודם כל להבין על מהמדובר. ממ״ד ירוק הוא מרחב מוגן המאושר על ידי המדינה כאחד, אך נבנה לפי תקן בניה ירוקה ובעזרת אדריכלות ירוקה, כך שהוא למעשה ממ״ד ירוק. ממ״ד ירוק העומד בכל התקנים יאפשר לכם לקבל מרח במוגן ובטוח מפני כל, ובו בזמן לשמור על הסביבה ולעזור להמעיט בנזק עבורה.

אדריכלות ירוקה

אדריכלות ירוקה היא אבן הבסיס של בניה ירוקה. אדריכלות ירוקה מתווה דרכי פעולה שונים בשלב התכנון, הבניה והעיצוב של הפרויקט, בכדי להיטיב עם הסביבה וליצור כמה שפחות אימפקט שלילי על כדור הארץ במהלכה, ולאחר מכן עם התוצר הסופי. תקן בניה ירוקה הוא חלק מהותי מתחום אדריכלות ירוקה, שכן הוא מתנה לבעלי המקצוע בפרויקט את הכללים על פיהם יש לעבוד בכדי להבטיח בית ירוק, ממ״ד ירוק וכולי.

תקן בניה ירוקה

תקן בניה ירוקה הוא תקן ישראלי, מספר 5821 (ת״י 5821), הינו תקן שמדבר על אדריכלות ירוקה ועל הדרכים למדוד ולבחון האם מבנה מסוים הוא ירוק ועומד בכללי תקן בניה ירוקה. התקן עצמו מתייחס למגוון קטגוריות, ביניהן למשל:

  • אנרגיה
  • חומרים
  • מים
  • פסולת
  • בריאות
  • פתרונות תחבורה

חומרים וציוד

כאמור, אדריכלות ירוקה מתייחסת לכל שלבי הפרויקט, ולכן בכדי לממש בניה ירוקה יש להסתכל גם על החומרים והציוד בהם ישתמשו במהלך הבנייה. בחנו אופציות אקולוגיות, עם שאריות פסולת מתכלה, שלא מצריכים נזק גדול לסביבה בכדי להגיע אליהם.

לסיכום

נכון, בימים אלו כל מה שחשוב לנו הוא הביטחון וההגנה עלינו ועל משפחתנו, אך בעזרת מעקב אחר תקן בניה ירוקה וכן אדריכלות ירוקה ניתן להגיע לכדי תוצאות כמו ממ״ד ירוק, שמבטיחות את ההגנה עליכם ובו בזמן תורמות לשמירה על הסביבה, לחיסכון באנרגיה, במים, למיעוט בפסולת ולשיפור מדד הבריאות שלכם.

EVERGREEN

מעל 320 פרויקטים קיבלו תו ירוק

פרויקטים מתחום
המגורים - בניה רוויה,
רבי קומות ובניה פרטית
בכל רחבי הארץ

מגורים

בתי מלון
ומתחמי דיור מוגן

מלונאות ודיור מוגן

מרלו"גים - מרכזים לוגיסטיים ומתחמים מסחריים

תעשייה ומסחר

בתי ספר, גני ילדים, מבני ציבור, אולמות ספורט, מוזיאונים ועוד

חינוך והתקהלות

מבני משרדים
בכל רחבי הארץ

משרדים

לשיחת יעוץ ללא עלות
עם מומחה לבניה ירוקה השאירו פרטים או התקשרו

פרסום : Digin.co.il

דילוג לתוכן