באילו חומרים משתמשים בבנייה ירוקה לפי תקן 5281?

עודכן: 7 ביולי 2021

כאשר מדובר בבנייה ירוקה יש לעמוד בתקנים ופרמטרים השונים המעניקים את תו הבנייה הירוקה לאותו יזם ולאותו פרויקט. כאשר מדובר על בנייה ירוקה בישראל, יש לעמוד מול מכון התקנים ולעבור הסמכה בהתאם לאורך כל תהליך הבנייה כבר משלב התכנון. בארץ, על מנת להיות מוכר כפרויקט של בנייה ירוקה יש לקבל ולעמוד בדרישות של תקן בנייה ירוקה 5281 כחלק מתקן זה יש לעמוד גם בתקן התרמי.


מידע אודות התקן התרמי ניתן למצוא במאמר אודות דרישות התקן התרמי - ת"י 1045.


מה הוא תו בנייה ירוקה 5281 ולמה הוא כל כך חשוב?


תן תקן בנייה ירוקה 5281 הוא תו תקן ישראלי שאומר שכל מבנה ירוק יהיה מוגדר על פי הפרמטרים המפורטים בשמונת הפרקים של התקן עצמו כאשר כל פרמטר מקבל ציון (כוכב) ולאחר מכן מסוכמים כל הכוכבים יחדיו וכך נקבע הדירוג של המבנה ונקבע עד כמה הוא עומד בבנייה הירוקה. ללא תו תקן זה המבנה לא ייחשב לבנייה ירוקה.באילו חומרים משתמשים בבנייה ירוקה לפי תקן 5281? | אוורגיןין
באילו חומרים משתמשים בבנייה ירוקה לפי תקן 5281?


מה הקשר בין תו בנייה ירוקה 5281 לחומרי הבנייה?


חומרי הבנייה בבנייה ירוקה הם בעלי השפעה גדולה במיוחד על הבנייה עצמה. במדינות רבות בעולם החומרים שנועדו לבנייה ירוקה כבר נמצאים כחלק מהבנייה הרגילה (מה שמוזיל עלויות באופן משמעותי). גם הפרק של חומרי הבנייה מזכה כמובן בכוכבים ומהווה כ20% מהניקוד הכללי.


  • חומרי בנייה בעלי תו ירוק - יש להשתמש בחומרי בנייה בעלי תו תקן ירוק בין אם ישראלי או אירופאי על מנת לעמוד בסטנדרט של בנייה ירוקה.

  • חומרי בנייה ממוחזרים - חומרי בנייה שהשימוש בהם מפחית את השימוש במשאבים הטבעיים של הטבע ובכך שומר על הסביבה

  • חומרי בנייה ומוצרי בנייה מקומיים - שימוש בחומרים מקומיים מצמצם את הזיהום שגורמת הובלה של חומרים ממקומות מרוחקים ומעודד ייצור מקומי כחול לבן.

  • חומרי בנייה מטעם חברה מקצועית ואחראית - רכישת החומרים והמוצרים מחברה שלה מדיניות אחריות וקיימות סביבתית משלב התכנון דרך שלב הפיתוח ועד הייצור של החומרים.

  • חומרי בנייה בעלי תוחלת חיים ארוכה - יש לבצע בחינה והערכה של ההשפעה הסביבתית של החומרים מהשלב של חציבת חומר הגלם דרך שלב העיבוד, ייצור והשינוע של החומרים.

  • חומרי בניה שנעשה בהם שימוש חוזר - הפחתת השימוש במוצרי גלם חדשים ומשאבים מן הטבע- סוג של מיחזור לחומרי בנייה אשר כבר לא שימושיים לטרתם הראשונית וניתן להשתמש בהם למטרה אחרת.

  • חומרי בנייה שאינם מאבן טבעית- בכדי לצמצם את השימוש בחומרים שנוצרים בחציבה ועל ידי כך צמצום הפגיעה במשאבים הטבעיים שלנו.

בישראל חומרי הגלם המיועדים לצורך בנייה ירוקה עדיין יקרים יותר מהחומרים הרגילים מה שיכול לגרום לעלויות ראשוניות גבוהות יותר בבנייה אך החיסכון המשמעותי הוא בהמשך ולכן חשוב מאוד להשתמש בחומרי גלם אלה בכדי קודם כל לעמוד בתנאי תקן בנייה ירוקה 5281.


אנו ב EVERGREEN (אוורגרין) מתמחים במתן שרותי ייעוץ תכנון וליווי בבניה ירוקה.


נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה! אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר.


20 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול