Modern Apartment Building

יועץ בניה ירוקה

תפקידו של יועץ בניה ירוקה בפרויקט שלך

אז בשעה טובה ומוצלחת הפרויקט שלכם עומד לצאת לפועל, אבל פתאום "נזכרו" שם בעירייה שיש דרישה חדשה ליועץ בניה ירוקה. מיהו יועץ לבניה ירוקה? מה תפקידו? ומהיכן הגיעה פתאום הדרישה הזאת?

 

מיהו יועץ בניה ירוקה?

יועץ בנייה ירוקה, הוא מלווה הפרויקט ומי שיש לו הסמכה מתאימה ממכון התקנים הישראלי והמועצה הישראלית לבניה ירוקה למתן שירותי ליווי לפרויקטים על פי התקן לבניה ירוקה (ת"י 5281).

 

יעוץ וליווי הפרויקט יכול להינתן לבעלי עניין שונים החל מאדריכלים בשלב התכנון, קבלנים או מפקחים בשלבי הביצוע, מנהלי פרויקטים או יזמים ואפילו ללקוחות פרטים המבקשים להטמיע עקרונות בניה ירוקה בפרויקט כלשהו.

מה תפקידו של יועץ בנייה ירוקה?

בבנייני מגורים, כמו גם מבני ציבור ומשרדים, תפקידו של יועץ הבניה הירוקה הוא ללוות את
הפרויקט משלב התכנון עד לשלב קבלת ההיתר ולאשר שהמבנה עומד בתקנות המינימום
הנדרשות על-פי החוק (על-פי ת"י 5281 – התקן הישראלי לבניה ירוקה).


חשוב לומר שבערים רבות, כמו תל-אביב, תנאי לקבלת היתר בניה הוא הוספת יועץ בניה
ירוקה לצוות היועצים ונדרשת הגשת אוגדן ירוק מקדמי (טרם קבלת ההיתר) אשר מכיל
חישובים ופרוגרמות שמכין יועץ הבניה הירוקה יחד עם היזם, האדריכל ומנהל הפרויקט.

 

בשלב התכנון הראשוני מציע יועץ הבניה הירוקה פתרונות שונים אשר ניתנים לביצוע לפי
הפרויקט הספציפי ויכולים לזכות בניקוד. היעד הסופי הוא להגיע לניקוד מינימום שמשמעו
כי הבניין עומד בתקן הנדרש לבניה ירוקה. בשלבים מאוחרים יותר בתהליך הבניה תפקידו

של יועץ הבניה הוא לאשר בפני הרשות המקומית בה נמצא הפרויקט שאכן יושמו תנאי
המינימום בבניה.

 

מהיכן הגיע הדרישה הזאת?

בשנת 2008 התקבלה החלטה על-ידי ראשי הערים החברות בפורום ה-15 להתנות הוצאת היתרי בניה בערים אלו בעמידה בהנחיות הבניה הירוקה על-פי ת"י 5281 לבניה בת קיימא.

בין הערים החברות בפורום ה-15 ומחייבות במלווה בניה ירוקה נמצאות תל אביב-יפו, נתניה, באר שבע, רמת-גן, חולון, אשדוד וערים נוספות.

 

כפועל יוצא מהחלטה זו – מחויבים יזמים, מנהלי פרויקטים ומפקחים אשר בונים באחת מערי הפורום לצרף לצוות היועצים בפרויקט מלווה בניה ירוקה (יועץ בניה ירוקה), ומאז שנכנסו לתוקף תקנות הבניה הירוקה בערי פורום ה-15, ישנה דרישה לצירופו של יועץ בנייה ירוקה כאחד מצוות היועצים בפרויקט. הדרישה החדשה הביאה עמה חוסר ודאות בקרב יזמים ומנהלי פרויקטים בכל הנוגע לעלות שירותיו של יועץ לבניה ירוקה.

 

את יועץ הבניה הירוקה כדאי לשלב בשלב מוקדם ככל שאפשר בפרויקט וזאת על מנת למנוע עדכונים בשלבים מאוחרים יותר.

עוד על שילובו של יועץ בניה ירוקה בפרויקט תוכלו לקרוא כאן.

לשאלות ותשובות נוספות בנושא יועץ בניה ירוקה >> לחץ כאן


לעקרונות התכנון בבניה ירוקה

 1. השיטה והמטרות של בנייה ירוקה

 2. פיתוח האתר ומיקום המבנה

 3. תכנון השלד ומעטפת המבנה

 4. תכנון של מערכות הבניין

 5. חומרי גמר בריאים

למאמר המלא >> לחץ כאן

 

מחיר יועץ בניה ירוקה

עלות שירותיו של יועץ בניה ירוקה מושפעת מהדרישות התכנוניות שדורש הפרויקט. כדי לנקוב במחיר עבור שירותי בניה ירוקה ישנם מספר מרכיבים שצריך לקחת בחשבון: מיקום הפרויקט, רשות מקומית, סוג הפרויקט ודרגת הסמכה נדרשת

 

 • מיקום הפרויקט - האם הפרויקט המיועד הוא חלק ממתחם גדול יותר או שמדובר בפרויקט בודד? האם המתחם כולו בבנייה של אותו היזם והוא גם בעל הפרויקט או שמא זהו מתחם אשר היזם משתלב בו בפרויקט נקודתי? הדבר משפיע בעיקר משום שניתן "להרוויח" ניקוד מהסביבה הבנויה בה מתוכנן הפרויקט העתידי וכמובן שהדבר גם משפיע על מחיר שירותי ייעוץ הבנייה הירוקה הנדרשים.
   

 • רשות מקומית – לאיזה רשות מקומית שייך הפרויקט? תקן הבנייה הירוקה המחייב הוא אומנם אותו תקן (ת"י 5281 - תוכלו לקרוא בהרחבה על התקן כאן) אך התהליך מול הרשות המקומית שעתידה לאשר את קובץ הבנייה הירוקה שונה במקצת בין הרשויות השונות.
   

 • סוג הפרויקט – באיזה פרויקט מדובר? מגורים, מלונאות, ציבורי, מסחרי? האם הפרויקט כולל בשטחו ייעוד קרקע לטובת כלל הציבור (כדוגמת זיקת הנאה). אם ניקח כדוגמה פרויקט בייעוד מגורים, למספר יחידות הדיור חשיבות גדולה על הליך הוצאת אישור הבניה הירוקה ולכן לכל מרכיב שכזה משמעות בהליך הליווי.
   

 • דרגת הסמכה – התקן הישראלי לבנייה ירוקה (ת"י 5281) מאפשר לעמוד בדרגות שונות המציינות את האיכויות המקיימות של המבנה. כל רשות מקומית יכולה לדרוש עמידה בדירוג שונה על מנת להנפיק את אישור הבנייה הירוקה. יחד עם זאת עם הזמן וההתפתחות הטכנולוגית, חברות ויזמים רבים מכירים ביתרונות של בניית פרויקט בסטנדרט בנייה ירוקה גבוה יותר מהנדרש (אשר כמובן בא ליד ביטוי בסופו של תהליך גם במחירי שיווק הפרויקט ללקוח) ולכן לעיתים ישנה דרישה לעמידה בסטנדרט בנייה ירוקה גבוה יותר מזה המינימלי הנדרש.

יועץ בניה ירוקה, מלווה בנייה ירוקה בפרוייקט הנדל"ן שלך - אוור גרין יועצים
יועצי בנייה ירוקה, אדריכל מלווה בנייה ירוקה לפרוייקט הנדל"ן שלך - אוור גרין יועצים

צוות יועצי הבנייה הירוקה של EVERGREEN (אוורגרין) ילווה אתכם לכל אורך התהליך בהתאם לדרישותיכם ולמסגרת התקציבית בפרויקט. אנחנו יודעים להתאים את הפתרונות האפשריים להשקעה הכספית הרצויה מטעם החברה, היזם או מנהל הפרויקט ובעזרת תכנון נכון ומוקדם ניתן להשיג את אישור הבניה הירוקה במהירות, בהתאמה לכל תקציב ובצורה יעילה ומבוקרת שאינה מתפשרת על איכות התוצר הסופי.
 

בכל שאלה או תהייה אנחנו כאן.

שילוב עקרונות בנייה ירוקה במבנה יכול להפחית את עלויות השימוש לטווח הארוך ולהגדיל את ערך הבניין בטווח המיידי

שאלות ותשובות בנושא יועץ בניה ירוקה (FAQ):

​מי הוא יועץ בניה ירוקה?

יועץ בניה ירוקה הוא אדם מוסמך, שעבר הכשרה במכון התקנים או במועצה לבניה ירוקה, המלווה את תהליך קבלת תקן לבניה ירוקה - ת"י 5281. לרוב יועץ זה יהיה אדריכל או מהנדס תחומי הסביבה.

מי צריך יועץ בניה ירוקה? 

תקן לבניה ירוקה נכנס כחלק מחוק התכנון והבניה והינו תקן מחייב בכל הארץ. בשנתיים הקרובות, כל מבנה הנדרש בהיתר, ידרש לעמידה בתקן לבניה ירוקה או בהכנת נספח בניה ירוקה (במקרה של בתים פרטיים, בנייני מגורים עם מעט יחידות דיור וכד') וכדי לעמוד בדרישות התקן יש צורך במלווה יועץ בניה ירוקה

איך בוחרים יועץ בניה ירוקה? 

כדאי לחפש יועץ שהינו בעל ניסיון בעבודה מול הרשויות, מכיר את שפת התכנון, ויודע לספק פתרונות כלכליים שלא יוסיפו לפרויקט עלויות כבדות.

כמה עולה ייעוץ בניה ירוקה? 

העלות היא נגזרת של שטח הפרויקט, או של מספר יחידות הדיור, כמובן תלוי סוג פרויקט, אם זה מגורים, משרדים, מבני ציבור, תב"ע בתי ספר, דיור מוגן וכו,

מהו תהליך ייעוץ בניה ירוקה? 

כדאי להכניס יועץ בניה ירוקה כבר בשלב התכנון המוקדם. בשלב הראשוני של התכנון מפרטים את כל המרכיבים שבהם הפרויקט יבקש לעמוד. את המרכיבים מייצג ניקוד התקן. עבור כל מרכיב ניקוד שונה ונדרש לעמוד בדירוג כוכבים מינמלי על פי סוג הפרויקט.
לאחר הכנת האוגדן המקדמי, שמתאר את הבקשה לעמוד בתקן, כל יועץ בתחומו מקבל הנחיות והצהרות לחתימה. לדוגמא, יועץ האינסטלציה יתבקש לתכנן ולחתום כי בתכניות העבודה יהיו בקר מים ומד השקייה נפרדים עבור הגינון. היועץ, כבר בשלב התכנון יכין תכניות המפרטות את המרכיב, ויועץ הבניה הירוקה בשלב הביצוע יוודא כי אכן בוצע בשטח.
לקראת סיום הבניין וטיפול בגמרים, יועץ הבניה הירוקה יגיע לסיור בשטח, לתעד את כל המרכיבים בהם ביקש הפרויקט לעמוד , ויוודא כי אכן הושגו כל הנקודות הנדרשות לעמידה בדירוג מס' הכוכבים הנדרש.

מי מבצע את הדוח התרמי?

התקן הישראלי לבניה ירוקה (ת"י 5281) מחייב את יועץ הבניה הירוקה אשר עורך את אוגדן הפרויקט בהתייחסות להיבט התרמי של המבנה ואף דורש לעמוד בדירוג מינימלי. לכן, ישנו צורך בהכנת דוח תרמי עבור כל פרויקט שנדרש לעמידה בתקן הבניה הירוקה. את הדו"ח עורך על פי רוב יועץ תרמי. אנו ב- EVERGREEN (אוורגרין) מבצעים דוחות תרמיים עבור כל סוגי המבנים, ללא צורך בשיתוף יועץ תרמי נוסף לצורך הכנת ואישור אוגדן הבנייה הירוקה.

מהו מחיר הבניה הירוקה בפרויקט?

שאלת השאלות הנשאלת בדרך כלל על ידי היזם או מנהל הפרויקט וניתן כמובן להבין מדוע.
עולם הבניה הירוקה נחשב כחדש יחסית במתכונתו הנוכחית ומשתנים רבים שביכולתם להשפיע על המחיר הסופי אינם ידועים לחלוטין ליזם. 
התשובה לשאלה זו מורכבת ותלויה במספר גורמים כמו סוג הפרויקט (מגורים, מסחר, מלונאות, ציבור וכו') רמת הגימור, רמת ההסמכה הנדרשת ועוד. על סמך נתונים ומחקרים שנעשו בתחום נכון לימים אלה, ניתן לומר שעלות הבניה הירוקה
אינה מהותית מסכום הבנייה הכולל ויכולה להסתכם במחיר המוערך בכעשרת אלפים שקלים עבור יחידת דיור, במידה ומדובר במבנה מגורים.
ניתן לקרוא בהרחבה בנושא זה בכתבה שפרסמנו בעבר אודות עלות בניה ירוקה ליזם ולדייר - כאן. 

האם תהליך הבנייה הירוקה יעכב את התקדמות הפרויקט?

התשובה לשאלה זו פשוטה וקצרה. לא! אין שום סיבה שדרישות הסף בתחום הבניה הירוקה יעכבו את התקדמות הפרויקט.
בחירת צוות יועצים מקצועי, ובניהם יועץ בניה ירוקה, מהווה מרכיב מפתח להצלחת הפרויקט. השגת האישורים הנדרשים והסמכת המבנה כמבנה ירוק אינה אורכת זמן ממשוך אם מתבצעת ביעילות ומקצועיות על ידי יועץ הבניה הירוקה.
בחירת צוות יועצים מקצועי, מהווה מרכיב מפתח להצלחת הפרויקט. הסמכת המבנה כמבנה ירוק אינה אורכת זמן ממושך אם מתבצעת ביעילות ובמקצועיות.

האם אני חייב לעמוד בתקן הבניה הירוקה? האם עמידה בתנאי הסף היא הכרחית? 

שאלה שנשאלת רבות על ידי היזם ומנהל הפרויקט.
התקן הישראלי לבניה ירוקה (ת"י 5281) במתכונתו הנוכחית הוא תקן וולנטרי, משמע אינו מחייב. יחד עם זאת, הערים החברות בפורום ה-15 (תל אביב, נתניה, חיפה, באר-שבע, רמת-גן ועוד) מחייבות בעמידה בתקן בכל היתר בניה חדש שניתן בשטחן. על כן, אם הפרויקט המיועד מתוכנן באחת מערי הפורום, ישנה חובת עמידה בתקן הבנייה הירוקה בדירוג המינימלי הנדרש.

יש לי פרויקט נוסף בעיר אחרת ולא נדרשתי ליועץ לבנייה ירוקה, איך זה יכול להיות? 

בשלב זה, התקן הישראלי לבנייה ירוקה (ת"י 5281) הוא תקן וולנטרי בלבד. יחד עם זאת, הערים החברות בפורום ה-15 מחייבות בעמידה בתקן לבנייה הירוקה בפרויקטים הנבנים בשטחן.
הערים החברות בפורום 15, הן: תל אביב יפו, חיפה, ראשון לציון, אשדוד, פתח תקווה, באר שבע, נתניה, חולון רמת גן, רחובות, הרצליה כפר סבא, חדרה, רעננה וגבעתיים וכאמור, בנייה חדשה באחת מערים אלו מחייבת בשירותיו של יועץ בניה ירוקה לצורך קבלת היתר בניה.
עוד על בנייה ירוקה בערי פורום ה-15 ובניהן עיריית תל אביב-יפו תוכלו לקרוא כאן.
אנו ב- EVERGREEN מבצעים דו"חות תרמיים עבור כל סוגי המבנים, ללא צורך בשיתוף יועץ תרמי נוסף לצורך הכנת ואישור אוגדן הבניה הירוקה.

האם ניתן להוציא היתר בניה כעת, ולהיעזר ביועץ בניה ירוקה בשלב מאוחר יותר של הפרויקט?

אם הפרויקט המתוכנן מחויב באישור אוגדן לבנייה ירוקה על ידי הרשות המקומית, יש לשלב את יועץ הבניה הירוקה עוד בשלב התכנון, משום שעריכת אוגדן לבניה ירוקה נחשבת כתנאי סף לקבלת היתר הבניה.
עוד בנושא זה תוכלו לקרוא כאן, במאמר "מתי עלי לצרף יועץ בניה ירוקה לפרויקט"

צוות יועצי הבנייה הירוקה של EVERGREEN (אוורגרין) ילווה אתכם לכל אורך התהליך בהתאם לדרישותיכם ולמסגרת התקציבית של הפרויקט. אנו נתאים את הפתרונות האפשריים להשקעה הכספית הרצויה מטעם החברה, היזם או מנהל הפרויקט. בעזרת תכנון נכון ומוקדם ניתן להשיג את אישור הבניה הירוקה במהירות, בהתאמה לכל תקציב ובצורה יעילה ומבוקרת שאינה מתפשרת על איכות התוצר הסופי.