האם הבית שלכם ירוק?

האם הבית שלכם ירוק?

בכתבה שפורסמה במדור סביבה ומדע באתר YNET בחודש אוגוסט בשנת 2020, פורסמו נתונים על הבנייה הירוקה בארץ. לפי אותם נתונים בסוף שנת 2019 רק 450 מבנים בארץ נבנו על פי תו התקן הישראלי לבנייה ירוקה 5281 וכ-50 מבנים נוספים נבנו על פי תקנים זרים. בעוד ישנם מספר רב של מבנים שנמצאים בתהליך של בדיקה ישנו גם מספר רב של מבנים שעומדים בתו התקן לבנייה ירוקה אך טרם עברו את תהליך האישור של מנהלת התו הירוק.

קידום הבנייה הירוקה:

בחודש מרץ 2021 נכנסו לתוקף התקנות החדשות של תו תקן ירוק 5281 שחלות על כל סוגי הבניינים והמבנים בארץ בהדרגה. אך הרישום לבדיקות עמידה בתנאים לצורך קבלת אישור תו תקן לבנייה ירוקה החל לעלות כבר בשנת 2012 ושנה לאחר מכן הואץ בשנית. הסיבה העיקרית היתה אימוץ המתווה החדש המחייב בנייה ירוקה בערים הגדולות והעיקריות מה שתרם בעיקר לעידוד הבניה הירוקה והגשת הבקשות לקבלת תו התקן במרכז והשאיר את הערים בפריפריה שוב מאחור. ואם נחזור לנתונים שהוצגו: בעיר הדרומית באר שבע יש רק בניין אחד שעומד בתו התקן לבנייה ירוקה 5281, בעיר הדרומית נתיבות יש רק בניין אחר ובעיר הצפונית אחד תוכלו גם למצוא רק בניין אחד שנחשב לבניין ירוק מבחינה רשמית. לעומתם, בתל אביב וברעננה הבניה העיקרית היום היא בנייה ירוקה , בניה שחשוב שתיקח חלק בכל רחבי הארץ ולא רק בערי המרכז.

רוב הבנייה הירוקה הינה בנייה של מבני מגורים:

ניתן לראות שמרבית הבניינים שהגישו בקשה לעמוד בתקן או שקיבלו את האישור הרשמי לעמידה בתקן הינם בנייני מגורים. אחריהם ברשימה נמצאים משרדים ואחרונים ברשימה נמצאים מבני ציבור. גם בתחום הבניה הפרטית ניתן לראות עלייה בדרישה לאדריכלות ירוקה אך אין צורך באישור רשמי וקבלת תקן כאשר מדובר בבניה פרטית. אחת הסיבות לכך היא שהטענה היא שבבניה פרטית עדין יש יותר הוצאות ויותר חסרונות מאשר היתרונות והתועלות שמציעה הבניה הירוקה.

מנהל התכנון קידם, וממשיך לקדם את החובה בתו תקן בנייה ירוקה בכל סוגי הבניה, במרכז הארץ ובערי הפריפריה. ככל שיאומצו הסטנדרטים והתקנים של הבניה הירוקה בעתיד נוכל לראות ירידה משמעותית ביותר וחיסכון משמעותי של כ-30% בצריכת האנרגיה במבנים ירוקים.

בנוסף לאלה תהיה הקטנה של פליטת גזי חממה בתוך הערים, בניה נוחה יותר וצמצום הצורך בתשתיות אנרגיות מורכבות ויקרות. הבניה הירוקה חוסכת ותמשיך לחסוך בצורה משמעותית בכל מקום בו יוטמע תן התקן לבניה ירוקה 5281 ולכן מאוד חשוב שתתרחב ותתפתח לכל המקומות בארץ ולכל סוגי המבנים, דבר שבמנהל צופים שיקרה בהדגרה כבר בעתיד הקרוב.

תגיות

קטגוריות

אנו ב-EVERGREEN מתמחים במתן שרותי ייעוץ בניה ירוקה, תכנון
אדריכלי וליווי פרויקטים – נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה!

מחפשים יועץ סביבתי?

היועצים של אוורגרין EVERGREEN ילווה אתכם לכל אורך התהליך בהתאם לדרישותיכם ולמסגרת התקציבית של הפרויקט. בעזרת תכנון נכון ומוקדם ניתן להשיג את אישור הבניה הירוקה במהירות, בהתאמה לכל תקציב בצורה יעילה ומבוקרת שאינה מתפשרת על איכות התוצר הסופי!

 

אדריכלים, יזמים, מפקחים ומנהלי פרויקטים –

בכל שאלה אנחנו כאן – אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר!

לשיחת יעוץ ללא עלות עם מומחה לבניה ירוקה השאירו פרטים או התקשרו

דילוג לתוכן