מהן דרישות החדשנות בתקן 5281

מהן דרישות החדשנות בתקן 5281

תו תקן בניה ירוקה 5281 מכיל תשעה פרקים שבהם דרישות סף ותנאים ברורים לצורך קבלת התקן. בשביל להיחשב מבנה ירוק ולקבל תו תקן בניה ירוקה יש לעמוד בכל תנאי הסף והדרישות. אחד מהפרקים שמופיעים בתקן 5281 עוסק כל כולו בחדשנות.

מה הכוונה בחדשנות בתו תקן בניה ירוקה?

הפרק של החדשנות בתו תקן בניה ירוקה 5281 עוסק בעידוד היזמים והקבלנים ושאר אנשי המקצוע בתחום הבניה להתחיל לבנות בניה ירוקה. הוא מסביר על היתרונות של התקנת המערכות השונות החדשות, מדוע כדאי לשמור על איכות הסביבה ועל שיטות העבודה המומלצות בבניה ירוקה. לפרק זה, כמו לשאר הפרקים בתקו בניה ירוקה יש דרישות ותנאי סף שיש לעמוד בהן.

הדרישות ותנאי הסף של פרק החדשנות בתקן 5281:

על מנת לקבל את תו תקן בניה ירוקה של מכון התקנים הישראלי ולהיחשב כמבנה ירוק יש לעמוד בשני שלבים:

בשלב הראשון יש לצבור ניקוד לפי שיטת הניקוד של התקן ולקבל דירוג בהתאם. תו תקן בניה ירוקה כאמור מכיל תשעה פרקים – אנרגיה, קרקע, מים, חומרים, בריאות ורווחה, פסולת, תחבורה, ניהול וחדשנות. יש לצבור ניקוד מינימלי של 55 נקודות מתוך מאה נקודות וכמובן לעמוד בתנאי הסף שהם חובה.

בשלב השני יש לוודא שקיימת התאמה בין התכנון המקורי והביצוע הסופי (לכן חשוב שילוו אתכם אנשי מקצוע בהתאם וכמובן מלווה ירוק המוסמך על ידי מכון התקנים הישראלי).

פרק החדשנות מאפשר לצבור עד שלוש נקודות בצורה הבאה:

  • שימוש בשיטות בניה חדשניות מזכה בחצי נקודה.
  • כושר ההסתגלות של הבניין לבניה הירוקה מזכה בנקודה.
  • חדשנות מזכה בנקודה וחצי.

אמנם שלוש נקודות לא נראות כמו המון אבל כאשר צריך לעמוד בתנאי הסף של התקן מדובר בלא מעט. ואלו נקודות חשובות. בפרק החדשנות שנמצא בתו תקן בניה ירוקה ניתן למצוא התייחסות לתכנון ולהטמעה של מערכות חדשות וחדשניות- מערכות משמרות אנרגיה ומערכות מיחזור מים. מחוץ לתקן בניה ירוקה עצמו אך עדיין תחת סעיף החדשנות בבניה ירוקה ניתן למצוא התמקדות בבניה בעזרת שימוש בטכנולוגיות חדשניות וערך מוסף למבנה עצמו.

החדשנות בבניה ירוקה וזו שחשובה בתו תקן בניה ירוקה היא להראות מודעות להשפעות של תהליכי הבניה על הטבע, על הסביבה הקרובה וכמובן על הדיירים ולהתחשב בהם. דרכים יצירתיות בחיסכון במשאבים, בשימוש במשאבים טבעיים ובחיסכון באנרגיה כל אלה מראות על חשיבה מתקדמת וחדשנית. נקודות הנצברות בפרק החדשנות נכנסות לשקלול הכללי ומסייעות ליזם ולקבלן להגיע למינימום הנקודות הנדרשות לצורך עמידה בתנאי הסף וקבלת תו תקן בניה ירוקה 5281 לפי מכון התקנים הישראלי.

תגיות

קטגוריות

אנו ב-EVERGREEN מתמחים במתן שרותי ייעוץ בניה ירוקה, תכנון
אדריכלי וליווי פרויקטים – נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה!

מחפשים יועץ סביבתי?

היועצים של אוורגרין EVERGREEN ילווה אתכם לכל אורך התהליך בהתאם לדרישותיכם ולמסגרת התקציבית של הפרויקט. בעזרת תכנון נכון ומוקדם ניתן להשיג את אישור הבניה הירוקה במהירות, בהתאמה לכל תקציב בצורה יעילה ומבוקרת שאינה מתפשרת על איכות התוצר הסופי!

 

אדריכלים, יזמים, מפקחים ומנהלי פרויקטים –

בכל שאלה אנחנו כאן – אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר!

לשיחת יעוץ ללא עלות עם מומחה לבניה ירוקה השאירו פרטים או התקשרו

דילוג לתוכן