תקן בניה ירוקה 5281

תקן בניה ירוקה 5281 והדרישות לעמידה בתקן זה

הבניה הירוקה ברחבי הארץ צוברת תאוצה.

כיום מרביתם הגדול של הפרויקטים החדשים ברחבי הארץ נבנים בהתאם לת”י 5281 – תקן בניה ירוקה. דירה אשר נבנית בהתאם לדרישות התקן הינה דירה בריאה יותר וחסכונית יותר בחשמל, מים, הוצאות חימום וקירור ועוד.

על בניה ירוקה והדרישות לעמידה בתקן הישראלי לבניה ירוקה – ת”י 5281 נסביר מייד.

מהי בניה ירוקה?

כדי שפרויקט ייחשב כפרויקט בניה ירוקה, עליו לעמוד בדרישות שמציב התקן הישראלי לבניה ירוקה – ת”י 5281. התקן מונה מספר רב של פרמטרים אשר צריכים להיות חלק מתכנון המבנה. לדוגמא, שימוש בחומרים בעלי תו תקן ירוק, עמידה בתקני בידוד תרמי (ת”י 1045 – התקן לבידוד תרמי), עמידה בדירוג אנרגטי ופרמטרים רבים נוספים.

 » לעיון בתקן המלא באתר המשרד לאיכות הסביבה – כאן

מהו תקן בניה ירוקה 5281?

ת”י 5281 הינו תקן בניה ירוקה ישראלי המכיל את הדרישות המחייבות על מנת שהפרויקט יעמוד בתנאי הסף המינימליים.

תקן בנייה ירוקה  מגדיר עמידה ב-9 קטגוריות: אנרגיה, קרקע, מים, חומרים, בריאות ורווחה, פסולת, תחבורה, ניהול אתר הבנייה וחדשנות. 

מהן הדרישות לעמידה בתקן לבניה ירוקה - ת"י 5281?

תקן 5281 מחולק ל-9 פרקים, וכל פרק מגדיר נושא תכנוני שונה:

 1. אנרגיה
 2. קרקע
 3. מים
 4. חומרים
 5. בריאות ורווחה
 6. פסולת
 7. תחבורה
 8. ניהול אתר הבנייה
 9. חדשנות

כל אחד מהפרקים מעלה מחולק לתתי סעיפים כאשר לכל סעיף ניקוד מוגדר, ולצורך עמידה בתקן יש לצבור מספר נקודות מינימלי מתוך אותם הסעיפים. חלק מהסעיפים הינם סעיפי חובה אותם יש ליישם ולהטמיע בתכנון.

שאר הסעיפים הינם “סעיפי צבירה” מהם ניתן לבחור בהתאם לתרומתם לפרויקט. אוגדן הבניה הירוקה מורכב מניתוח והתאמת סעיפי החובה והצבירה יחדיו.

לכל ייעוד מבני (מגורים, מלונאות, משרדים וכו’) נדרש דירוג מינימלי שונה בהתאם לרשות בה מתוכנן הפרויקט והנחיות התקן. 

להלן דירוג הניקוד כפי שמופיע בתקן:

 • כוכב 1 – 55-64 נקודות
 • 2 כוכבים – 65-74 נקודות
 • 3 כוכבים – 75-82 נקודות
 • 4 כוכבים – 83-89 נקודות
 • 5 כוכבים – 90 נקודות ומעלה

 
ככל שמספר הכוכבים עולה משמע הבניין מתוכנן בגישה יותר מקיימת

מי אחראי לבדוק את העמידה בתקן 5281?

מי שאחראי לבדיקת התכנון ביחס לתקן הבניה הירוקה הוא יועץ בניה ירוקה. תפקידו של היועץ הוא לבחון יחד עם החברה היזמית האם הפרויקט אכן עומד בתקנים הנדרשים בחוק ובתקן הישראלי לבנייה ירוקה, ובהתאם להציע פתרונות אפשריים על מנת לעמוד בדרישות החוק.

היועץ מכין אוגדן מפורט לפרויקט, ועל סמך אוגדן זה ניתן האישור עוד טרם תחילת העבודות בשטח.

תהליך קבלת אישור הבניה הירוקה אינו צריך להיות ארוך ומסורבל!

לשאלות ותשובות נוספות בנושא יועץ בניה ירוקה – לחץ כאן

צוות יועצי הבנייה הירוקה של EVERGREEN ילווה אתכם לכל אורך התהליך בהתאם לדרישותיכם ולמסגרת התקציבית בפרויקט. אנחנו יודעים להתאים את הפתרונות האפשריים להשקעה הכספית הרצויה מטעם החברה, היזם או מנהל הפרויקט ובעזרת תכנון נכון ומוקדם ניתן להשיג את אישור הבניה הירוקה במהירות, בהתאמה לכל תקציב ובצורה יעילה ומבוקרת שאינה מתפשרת על איכות התוצר הסופי.

שילוב עקרונות בנייה ירוקה במבנה יכול להפחית את עלויות השימוש לטווח הארוך ולהגדיל את ערך הבניין בטווח המיידי

לקבלת הצעת מחיר - צרו קשר עכשיו!

היתרונות שלנו

תהליך פשוט ונוח

משתלבים עם התכנון שלך ולא מוסיפים עליו

חיסכון בזמן ובמשאבים

ראש שקט מהתחלה
ועד הסוף

שאלות ותשובות בנושא יועץ בניה ירוקה (FAQ)

כמה עולה ייעוץ בניה ירוקה ?

עלות שירותיו של יועץ בניה ירוקה מושפעת מהדרישות התכנוניות בהתאם לפרויקט. כדי לנקוב במחיר עבור שירותי ייעוץ בניה ירוקה ישנם מספר מרכיבים שצריך לקחת בחשבון: מיקום הפרויקט, מהן דרישות הרשות המקומית, סוג הפרויקט – מגורים, מסחר, תעשייה, מלונאות וכו’ ודרגת ההסמכה הנדרשת – מינימלית על פי דרישות התקן או גובהה יותר.

מי צריך יועץ בניה ירוקה ?

כל פרויקט אשר תקנות הבניה הירוקה חלות עליו על-פי שטחו וייעודו נדרש לשלב יועץ בניה ירוקה בהליך התכנון. ת”י 5281 – תקן לבניה ירוקה, נכלל בחוק התכנון והבניה החל מחודש מרץ 2022 ומתוך כך הפך לתקן מחייב בכל הארץ. בשלב זה התקן חל על מבנים מסוימים בהתאם לייעוד ושטח הפרויקט ועד לסוף שנת 2023 התקן יחול על מרבית סוגי המבנים בארץ. בשל כך, נכון להיות – מרביתם הגדול של הפרויקטים נדרשים לעמוד בתקן לבניה ירוקה. יועץ בניה ירוקה הוא הגורם האחראי לכך שהפרויקט יעמוד בדרישות התקן.

איך בוחרים יועץ בניה ירוקה?

בעת בחירת יועץ בניה ירוקה יש לקחת בחשבון מספר מרכיבים: ניסיון מקצועי – כדאי לחפש יועץ שהינו בעל ניסיון בעבודה מול הרשויות, מכיר את שפת התכנון, ויודע לספק פתרונות ללא עלויות נוספות לפרויקט. ותק – יועץ ותיק ומוכר ברשויות יידע לספק פתרונות מגוונים ויצירתיים עבור כל פרויקט. ידע תכנוני – יועץ בניה ירוקה עובד בתיאום כמעט עם כל יתר היועצים בפרויקט, ועל כן עבודה עם יועץ בעל ידע בתהליך ובמרכיבי התכנון יכולה לשפר משמעותית את תהליך העבודה ואף לחסוך בכסף.

מי הוא יועץ בניה ירוקה ?

יועץ בניה ירוקה הוא גורם מוסמך, אשר עבר הכשרה במכון התקנים או במועצה לבניה ירוקה, המלווה את תהליך קבלת התקן לבניה ירוקה – ת”י 5281. לרוב יועץ בניה ירוקה יהיה אדריכל, יועץ סביבתי או מהנדס מתחומי הסביבה -כך לפחות מומלץ.

מהו תהליך ייעוץ בניה ירוקה?

התקן לבניה ירוקה מחייב עמידה בניקוד מינימלי בהתאם לסוג הפרויקט. בשלב הראשוני של התכנון מפרטים את כל המרכיבים “הירוקים” בהם הפרויקט יידרש לעמוד – את המרכיבים מייצג ניקוד הקבוע בתקן. בשלב השני כל יועץ בתחומו מקבל הנחיות לתכנון. לדוגמא, יועץ האינסטלציה יתבקש לתכנן ולאפיין אסלות החוסכות במים. בהמשך יועץ הבניה הירוקה יגיע לשטח כדי לוודא ולתעד כי אכן יושמו כל המרכיבים “הירוקים” והבניין אכן חסכוני ועומד בדרישות התקן לבניה ירוקה – ת”י 5281. ​

מהו מחיר הבניה הירוקה בפרויקט?

התשובה לשאלה זו מורכבת ותלויה במספר גורמים כמו סוג הפרויקט (מגורים, מסחר, מלונאות, ציבור וכו’) רמת הגימור, רמת ההסמכה הנדרשת ועוד. על סמך נתונים ומחקרים שנעשו בתחום נכון לימים אלה, ניתן לומר שעלות מרכיב הבניה הירוקה אינה מהותית ביחס לעלות הבנייה הכוללת ויכולה להסתכם בעשרות אלפי שקלים בודדים עבור יחידת דיור, במידה ומדובר במבנה מגורים

האם תהליך הבנייה הירוקה יעכב את התקדמות הפרויקט?

התשובה לשאלה זו פשוטה וקצרה. לא! אין שום סיבה שדרישות הסף בתחום הבניה הירוקה יעכבו את התקדמות הפרויקט. בחירת צוות יועצים מקצועי, ובניהם יועץ בניה ירוקה, מהווה מרכיב מפתח להצלחת הפרויקט. השגת האישורים הנדרשים והסמכת המבנה כמבנה ירוק אינה אורכת זמן ממשוך אם מתבצעת ביעילות ומקצועיות על ידי יועץ הבניה הירוקה.

האם אני חייב לעמוד בתקן הבניה הירוקה?

כל פרויקט אשר תקנות הבניה הירוקה חלות עליו על-פי שטחו וייעודו נדרש לשלב יועץ בניה ירוקה בהליך התכנון. ת”י 5281 – תקן לבניה ירוקה, נכלל בחוק התכנון והבניה החל מחודש מרץ 2022 ומתוך כך הפך לתקן מחייב בכל הארץ. בשלב זה התקן חל על מבנים מסוימים בהתאם לייעוד ושטח הפרויקט ועד לסוף שנת 2023 התקן יחול על מרבית סוגי המבנים בארץ. בשל כך, נכון להיות – מרביתם הגדול של הפרויקטים נדרשים לעמוד בתקן לבניה ירוקה. יועץ בניה ירוקה הוא הגורם האחראי לכך שהפרויקט יעמוד בדרישות התקן.

יש לי פרויקט נוסף בעיר אחרת ולא נדרשתי ליועץ לבנייה ירוקה, איך זה יכול להיות?

התקן לבניה ירוקה, ת”י 5281, הינו תקן חדש יחסית אשר נכלל כתקן חובה בחוק התכנון והבניה החל מחודש מרץ 2022. לכן, ייתכן שפרויקט אחר אשר הוגש לרשויות לפני כניסת התקנות לתוקף לא נדרש באישור בניה ירוקה. לחילופין ייתכן שייעוד ושטח הפרויקט אינם מצריכים עמידה בתקן ועל כן לא הייתה דרישה כזו. נכון להיום, מרבית הפרויקטים נדרשים באישור בניה ירוקה. ​

שירותים נוספים

ייעוץ תרמי

יועץ תרמי מבצע ניתוח של המבנה על ידי שימוש בכלים טכנולוגיים מתקדמים ומציג המלצות שמטרתן לשפר את התפקוד התרמי במבנה. 

דו"ח מיקרו אקלים

דו”ח מיקרו אקלים נעשה בשיטת מידול ממוחשב ונבדק ע”פ דרישות המשרד להגנת הסביבה.

ייעוץ אקוסטי

דו”ח אקוסטי נועד למפות את מקורות הרעש הפוטנציאלים ודרכים למניעתם.

יועץ תרמי

קרא עוד ←

דוחות מיקרו אקלים

קרא עוד ←

מגורים

קרא עוד ←

לשיחת יעוץ ללא עלות עם מומחה לבניה ירוקה השאירו פרטים או התקשרו

דילוג לתוכן