דירוג אנרגטי: מדריך חובה לכל קבלן בנייה

מדריך דירוג אנרגטי לקבלן בנייה | אוורגרין - יעוץ ואדריכלות בנייה ירוקה

תקן 5282 לדירוג אנרגטי קובע דירוג של מבנים שונים לפי רמת צריכת אנרגיה. התקן מכונה גם: דירוג בניינים לפי צריכת אנרגיה והוא מתייחס לדירות מגורים, משרדים, חללי עבודה ועוד. כיום, מחויבים קבלני דירות לספק תעודת דירוג אנרגטי ומידע לרוכשי הנכסים על פי הנחייה של יועץ בנייה ירוקה. במאמר הבא תקבלו את כל המידע הרלוונטי לקבלני בנייה על תקן 5282.

מהו תקן 5282 לדירוג אנרגטי?

בכל פרויקט בניה בו נדרשת עמדה בתקן בניה ירוקה – ת”י 5281, מחויב הפרויקט לעמוד גם בתקן 5282  – דירוג אנרגטי לדירה. המטרה העומדת מאחורי החקיקה הינה להפחית צריכת אנרגיה בבניינים. מדידת רמת הצריכה תתבצע באמצעות בחינת מעטפת הבניין ומרכיביו: פתחים שונים, סוג חומרי הבנייה, הפניות המבנה ועוד.

תקן דירוג אנרגטי לדירה מתייחס לתקן התרמי וזאת בהתאם לקשר ההדוק בין מערכת הבידוד התרמי ומעטפת המבנה לתוצאות חישוב רמת הדירוג האנרגטי.

דו”ח דירוג אנרגטי

דוח הדירוג יבוצע לאחר סקירה, זיהוי ומיפוי של מאפיינים שונים בהיבט התרמי של המבנה: מסה תרמית, השפעת החומר בו נעשה שימוש לבנייה על תהליכים תרמיים במבנה, השפעת קרינת השמש הפוגשת בחלקו החיצוני של המבנה ועוד. הפקת הדוח תהווה חלק מאוגדן בנייה ירוקה.

חובת העמידה בתקן 5281

קיימים הבדלים ברמת החובה בעמידה בתקן זה. באמצעות הדוח ניתן ציון למבנה הנע בין 1-7 כאשר 7 הוא הציון הנמוך ו-1 מסמל דירוג אנרגטי לדירה –  הגבוה ביותר.

הרשויות השונות נבדלות אחת מהשנייה ברמת הדרישה שלהן ביחס לדירוג האנרגטי.

הדרישה לתקן 5282 לדירוג אנרגטי

עד לתקופה האחרונה היה תקן 5281 דרישה וולונטרית. החל מחודש מרץ 2022, נכנסו לתוקף התקנות והן מחייבות מגוון פרויקטים רחב. עד סוף 2023 יחויבו מבנים רבים נוספים בעמידה בתקן.

מה נדרש מקבלנים ומיזמים במסגרת התקנות?

היוזמה של משרד האנרגיה מחייבת יזמים וקבלני בנייה לדווח למערכת של משרד האנרגיה מהו הדירוג האנרגטי של כל דירה. בדומה לחיוב להצגת דירוג אנרגטי של מכשירי חשמל בפני רוכשים – כך יש להציג דירוג אנרגטי של יחידות דיור.

הדירוג נותן ציונים החל מ- A+ ועד F.
ככל שדירוג הדירה גבוה יותר – רמת החיסכון באנרגיה לדיירים – גבוהה יותר.

מטרת התקן הינה שקיפות מול הדיירים בנוגע לרמת האנרגיה העתידית בה, על מנת לסייע להם לשקול היטב את כדאיות הנכס.

אוורגרין יועצים

תקן 5282 הוא חקיקה המיישרת קו עם תקן בנייה ירוקה. בהתאם לתקנות בנייה ירוקה אשר ביחס אליהן נדרש שירות של יועץ בנייה ירוקה, נקבעו תקנות דירוג אנרגטי לדירה ביוזמת משרד האנרגיה.

כחלק ממפרט חוק המכר נדרש הקבלן להציג את הדירוג האנרגטי של הדירה ללקוח (ניתן להיעזר בהכנת דו”ח ביועץ בנייה ירוקה). המהלך נעשה בשותפות עם המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבינוי והשיכון.

עם כניסת התקן לתוקף מצטרפת ישראל לעוד 27 מדינות האיחוד האירופי שחוקקו תקן דומה בשטחן.

אוורגרין – יועצי בניה ירוקה ישמחו לעמוד לשירותכם ביעוץ מקצועי על מנת לספק לכם דו”ח אנרגטי מדויק בהתאם לדרישות ולתקנות הרשות והמחוקק.

תגיות

קטגוריות

אנו ב-EVERGREEN מתמחים במתן שרותי ייעוץ בניה ירוקה, תכנון
אדריכלי וליווי פרויקטים – נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה!

מחפשים יועץ סביבתי?

היועצים של אוורגרין EVERGREEN ילווה אתכם לכל אורך התהליך בהתאם לדרישותיכם ולמסגרת התקציבית של הפרויקט. בעזרת תכנון נכון ומוקדם ניתן להשיג את אישור הבניה הירוקה במהירות, בהתאמה לכל תקציב בצורה יעילה ומבוקרת שאינה מתפשרת על איכות התוצר הסופי!

 

אדריכלים, יזמים, מפקחים ומנהלי פרויקטים –

בכל שאלה אנחנו כאן – אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר!

לשיחת יעוץ ללא עלות עם מומחה לבניה ירוקה השאירו פרטים או התקשרו

דילוג לתוכן