מהו תקן 5282 בבניה ירוקה? למה זה חשוב בקבלת הסמכה של בנייה ירוקה

מהו תקן 5282 בבניה ירוקה? למה זה חשוב בקבלת הסמכה של בנייה ירוקה

לקבלת הצעת מחיר - צרו קשר עכשיו!

ת”י 5281 הוא תן תקן בניה ירוקה אשר בו תנאי סף ודרישות לאשר שמבנה הוא אכן מבנה ירוק. הוא בנוי מתשעה פרקים העוסקים בכל התחומים והנושאים הרלוונטיים בתחום הבניה הירוקה ועובד לפי שיטה של צבירת נקודות בכל פרק. הפרקים הם: אנרגיה, קרקע, מים, חומרים, בריאות ורווחה, פסולת, תחבורה, ניהול וחדשנות.

פרק האנרגיה ת”י 5281 בניה ירוקה:

שיטת הניקוד ודרישות הסף המינימליות של פרק האנרגיה בת”י 5281 משתנות בהתאם למטרה ולייעוד של אותו מבנה.

כאשר מדובר במבנה שהמטרה והייעוד שלו הוא לצרכי מגורים או לצרכים של תיירות הפרק המתאים הוא פרק האנרגיה תו בניה ירוקה 5282 – חלק ראשון.

כאשר מדובר במבנה שהמטרה והייעוד שלו הוא לצרכי: עסקים ומסחר, רפואה, שימוש ציבורי או מוסדות חינוכיים הפרק המתאים הוא פרק האנרגיה תו בניה ירוקה 5282 – חלק שני.

הפרק העוסק באנרגיה מתמקד בעיקר בביצועים האנרגטיים של הבניין – כלומר תכנון ביו אקלימי פסיבי, התקנת מערכות פעילות החוסכות באנרגיה והתכנון של המבנה תוך כדי התחשבות בתאורה טבעית.

תקן 5282 חלק ראשון ושני – הביצועים האנרגטיים של המבנה:

תקן ירוק כאמור עובד לפי שיטת ניקוד וכחלק משיטה זו כל פרק מאפשר לצבור ניקוד מקסימלי בכדי להגיע למינימום 55 נקודות הנדרשות מתוך המאה הנקודות ולעמוד בתנאים של מבנה ירוק.

החלק הראשון וגם החלק השני של הפרק בתקן 5282 לדירוג אנרגטי, מתייחסים לשלושת הנושאים הבאים:

  • תכנון ביו אקלימי פסיבי – הכוונה בתכנון שמתחשב בתנאי האקלים המקומיים וגם בתנאי מזג האוויר לפי עונות השנה. כך ניתן לחסוך באופן משמעותי בצריכת האנרגיה הכללית במבנה – צריכת החשמל שמבוזבזת בעיקר על תאורה ועל מיזוג אוויר. כאשר מתכננים את המבנה לפי תנאי האקלים ומזג האוויר- פתחי האוורור ממוקמים בהתאם, בידוד החלונות, שימוש בתאורה טבעית, מיקום המרפסות והחלונות, פתרונות הצללה וכמה שיותר שימוש בתאורה טבעית של השמש, חימום טבעי של קרני השמש של הבית ושל המים וכן אוורור טבעי. עם זאת לא בצורה שבעונות שונות תהיינה רוחות עזות ושמש יוקדת ולכן יש לקחת את כל הנתונים בחשבון ולשכלל אותם ביחד כאשר מתכננים את המבנה מבחינת אקלים.
  • התקנה ושימוש במערכות פעילות – המערכות הפעילות מאפשרות הפחתה משמעותית בצריכת האנרגיה ולא פחות חשוב- שליטה בצריכת האנרגיה. התקנת מערכות מיזוג אוויר יעלות וחסכוניות, חימום מים לרחצה בצורה טבעית, מערכות בית חכם שמאפשרות שליטה ובקרה על התאורה הצללה ומיזוג האוויר ובכך לחסוך באופן משמעותי בהוצאות.
  • תאורה טבעית – ישנן שתי דרכים יעילות לצמצום צריכת האנרגיה בתאורה במבנה והן- התקנת גופי תאורה חכמים חסכוניים ושימוש בנורות ארוכות טווח וחסכוניות בהתאם. כמו כן בניית המבנה ופתחי האור בצורה שמאפשרת תאורה טבעית בכדי לצמצם את צריכת האנרגיה על תאורה.

תגיות

קטגוריות

אנו ב-EVERGREEN מתמחים במתן שרותי ייעוץ בניה ירוקה, תכנון
אדריכלי וליווי פרויקטים – נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה!

מחפשים יועץ סביבתי?

היועצים של אוורגרין EVERGREEN ילווה אתכם לכל אורך התהליך בהתאם לדרישותיכם ולמסגרת התקציבית של הפרויקט. בעזרת תכנון נכון ומוקדם ניתן להשיג את אישור הבניה הירוקה במהירות, בהתאמה לכל תקציב בצורה יעילה ומבוקרת שאינה מתפשרת על איכות התוצר הסופי!

 

אדריכלים, יזמים, מפקחים ומנהלי פרויקטים –

בכל שאלה אנחנו כאן – אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר!

לקבלת הצעת מחיר - צרו קשר עכשיו!

לשיחת יעוץ ללא עלות עם מומחה לבניה ירוקה השאירו פרטים או התקשרו

דילוג לתוכן