אדריכלות ירוקה: זה כבר לא “העתיד”, זה פה

אדריכלות ירוקה: זה כבר לא "העתיד", זה פה

המטרה של אדריכלות ירוקה היא מטרה להווה ולעתיד – לשמור על המשאבים הטבעיים הכה יקרים של כדור הארץ. בניה תוך כדי שמירה על האדמה המים והאוויר שלנו אפשרית על ידי כך שייעשה בה שימוש בחומרי גלם ידידותיים לסביבה והבנייה עצמה תפגע כמה שפחות בסביבה.

אדריכלות ירוקה היא לא רק הבניה הירוקה והחכמה של המבנה עצמו אלא תכנון הפנים והחוץ של המבנה תוך מודעות והתחשבות, שימור אנרגיה ויצירת איכות חיים גבוהה לדיירי הבניין וסביבתו.

המקור לאדריכלות ירוקה בת קיימא

בשנים האחרונות ישנה מגמה מתחדשת של בנייה ירוקה בישראל. אדריכלות ירוקה, או בשמה המקצועי – בניה בת קיימא, היא בניה אדריכלית המאפשרת לבניינים לזלול פחות אנרגיה, להעניק לנו מרחבי מחייה איכותיים, הוצאות שוטפות נמוכות בצריכת החשמל והמים, ולהפחית את רמות הפגיעה הכוללות בכדור הארץ. כיום נמנים הבניינים בעולם בין צרכני האנרגיה הגדולים ביותר. הדבר פוגע במערכת האקולוגית על פני כדור הארץ לטווח הארוך וכמובן גם בטווח המידי.

ננסה לקחת שתי דוגמאות על מנת להמחיש את התהליכים:

  • לטווח הארוך – כולנו יודעים ומכירים כי אנו צורכים משאבי טבע בכמויות שאינן מסונכרנות בצורה הרמונית עם הסביבה, וכך המשאבים הופכים דלילים עם הזמן ופוגעים בכדור הארץ.
  • בטווח הקצר – הפעילות היומיומית שלנו מושפעת רבות מהבניינים בהם אנחנו חיים, עובדים ומבלים ,ומבלי לשים לב, התכנון שלהם מפר את האיזון בחיינו. כשאנו נמצאים במשרדים רוב שעות היום, והתאורה הטבעית נמוכה מדי, האוויר דליל מדי, החלונות אינן משקפים מספיק את החוץ, חומרי הבניין פולטים מזהמים ועוד, הגוף שלנו מושפע בצורה פיזית ורגשית גם כן.

אחת מן הדרכים לפתור בעיות רבות אלו היא תכנון איכותי ומקיים – כלומר, אדריכלות ירוקה המעניקה למשתמשים סביבת חיים נוחה ומכילה. איכות התכנון, החומרים, התאורה, האוויר, האקוסטיקה ופרמטרים מקיימים נוספים מרכיבים את המכלול אשר משפיע על חיינו בכל רגע נתון. ככל שהסביבה הבנויה תהיה איכותית ומקיימת, החיים שלנו על פני כדור הארץ ישתלבו בצורה הרמונית עם המערכת האקולוגית סביבנו.

המטרות של אדריכלות ירוקה:

המטרה העיקרית של בניה ירוקה היא הפחתה ככל הניתן של פגיעה במשאבים הטבעיים המתכלים שקיימים. השימוש הוא בחומרי גלם ידידותיים לסביבה וכמה שיותר מקומיים על מנת לא לשנע חומרים ולפגוע בסביבה. מדובר בגישה שלמה משלב התכנון דרך שלב הבניה ועד שלב התפעול של הבניה. אדריכלות ירוקה מושתתת על שימוש, תכנון ויישום של הבנייה הירוקה תוך הקפדה על הנקודות הבאות:

שלב התכנון:

תכנון תרמי – יש צורך בבידוד תרמי יעיל וחסכוני לגג של המבנה לקירות של המבנה וזיגוג כפול לחלונות המבנה. בידוד זה מאפשר חיסכון משמעותי בחימום וקירור של המבנה בהתאם לעונות השנה.

תכנון חיצוני ותכנון פנימי – התכנון מתחיל מההחלטה היכן יעמוד המבנה ובאיזו זווית ונוגע גם בחלוקה של השטחים הפנימיים של המבנה. הדגש הוא על אור טבעי ואוורור טבעי כמה שניתן על ישי השמש והרוח ולא באמצעי תאורה ואוורור אחרים.

תכנון הסביבה של הבניין – בנייה של מבנה תוך פגיעה מינימלית בסביבה. שימוש בחומרי גלם מקומיים, מינימום שינוי של פני השטח, ניצול מי תאום והקטנת הפסולת של הבנייה.

שימוש בחומרי גלם ידידותיים – אחד הדגשים באדריכלות ירוקה הוא שימוש בחומרי גלם ידידותיים לסביבה. חומרי גלם ממוחזרים או חומרי גלם שהייצור שלהם דורש מינימום אנרגיה. העדיפות היא להשתמש בחומרים כמו עץ, חצי וגבס שאינם פולטים גזי חממה שונים ויש להם עמידות לאורך זמן רב בתחזוקה נמוכה יחסית.

חיסכון באנרגיה כגון חשמל ומים – התקנה של מערכות חכמות בבניין בכללי ובדירות עצמן מאפשר שליטה מסודרת במקורות האנרגיה. כמו כן התקנה של גג סולרי, ברזים חסכוניים, מכלי הדחה דו כמותיים וכדומה מאפשרים חיסכון משמעותי בחשמל ומים -בשימוש ובהוצאה הכספית עליהם.

מיחזור – התקנת פחי מיחזור בבניינים והדרכת הדיירים על מיחזור פסולת, הקטנת פסולת בניין בזמן הבנייה, מיחזור מים אפורים ומי ביוב ועוד.

אלה היסודות העיקריים עליהם מתבססת אדריכלות ירוקה ולאחר שהמבנה מוכן עיצוב פנים ירוק מאפשר חיים בריאים יותר עם אוויר נקי יותר ופגיעה מינימלית במשאבי הטבע.

מדוע כדאי שיועץ הבניה הירוקה יהיה גם אדריכל?

נכון, הרי יש לא מעט יועצים, ממגוון רחב של תחומים. אז מה כל כך אכפת לי שהיועץ שלי יהיה אדריכל בנייה ירוקה? הסיבה הגדולה ביותר היא הבנת המורכבות הכוללת של הפרויקט והתאמת הדרישות הנכונות והמדויקות על מנת לקבל היתר לבנייה ירוקה. אדריכל אשר המומחיות שלו היא אדריכלות ירוקה, ידע לתת יעוץ והכוונה לקבלן היזם ולקבלן המבצע בתהליך הבנייה הירוקה, כבר משלב התכנון וזאת ע”פ הגדרות התקן הישראלי לבניה ירוקה (ת”י 5281). מנהלי פרויקטים ויזמים הרי יודעים היטב מה קורה “כשמנחיתים” עליהם הוראות ליישום בשטח. על-פי רוב מתקבלים תלאים או פתרונות ביניים, משום שכל דבר שלא מתכונן מלכתחילה מתקבל בסופו של תהליך כתוספת. אדריכל בנייה ירוקה יכול לראות את התמונה הרחב

האדריכלות הירוקה מחוברת לשטח בצורה כזו שאפשר מראש לתכנן כחלק מבניה תרמית בידוד תרמי, את מיקום החלונות והדלתות, להציע פתרונות הצללה, ולהשתמש בחומרי גלם ירוקים, עמידים, איכותיים וזמינים שיאפשרו חיסכון משמעותי בצריכת האנרגיה בעתיד. תכנון נכון של הבית יאפשר התקנה מראש של מערכות חשמל, מים, גז ומיזוג אוויר חכמות, בחירת חומרי גלם שאינם מתכלים והתחשבות בטבע ובנייה ירוקה גם בעיצוב פנים של הבית כמו לדוגמא צביעת הקירות בצבע ירוק.

כמו כן, אדריכלות ירוקה מביאה איתה ערך מוסף משמעותי. בנוסף לכך שהאדריכל מבצע את תפקידו בהתאמת התוצר הסופי – הבית או הדירה לחלומות ולרצונות של הדיירים, הוא עושה זאת תוך התחשבות בסביבה הקיימת, שימוש במשאבים טבעיים, והתאמה לצרכים של האקלים הישראלי. התוצאה היא מבנה איכותי ברמה גבוהה בתהליך קצר ויעיל, מדויק יותר וחסכוני יותר תוך מענה מידי לאתגרים קיימים ובהפחתת שימוש באנרגיה בעתיד.

בנייה ירוקה לעיתים יכולה להיות יקרה מעט יותר מאשר בניה רגילה שכן ישנם שלבים שמומלץ לבצע כמו בידוד תרמי למעטפת הבית שבזמן הביצוע הם יקרים יותר. עם זאת יש לקחת בחשבון שמדובר בשלב אחד בתחילת הבנייה שבהמשך יחסוך באופן משמעותי את הצורך בחימום או בקירור של המבנה והחיסכון בשימוש בחשמל יתקזז בעתיד הקרוב והרחוק עם ההוצאה הראשונית של הבידוד. כמו כן תכנון של פתרונות הצללה מראש והכנסת מערכות חכמות יכולות להוות בתחילת הדרך הוצאה גדולה אך חיסכון משמעותי בהמשך הדרך.

תגיות

קטגוריות

אנו ב-EVERGREEN מתמחים במתן שרותי ייעוץ בניה ירוקה, תכנון
אדריכלי וליווי פרויקטים – נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה!

מחפשים יועץ סביבתי?

היועצים של אוורגרין EVERGREEN ילווה אתכם לכל אורך התהליך בהתאם לדרישותיכם ולמסגרת התקציבית של הפרויקט. בעזרת תכנון נכון ומוקדם ניתן להשיג את אישור הבניה הירוקה במהירות, בהתאמה לכל תקציב בצורה יעילה ומבוקרת שאינה מתפשרת על איכות התוצר הסופי!

 

אדריכלים, יזמים, מפקחים ומנהלי פרויקטים –

בכל שאלה אנחנו כאן – אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר!

לשיחת יעוץ ללא עלות עם מומחה לבניה ירוקה השאירו פרטים או התקשרו

דילוג לתוכן