באילו חומרים משתמשים בבנייה ירוקה לפי תקן 5281?

באילו חומרים משתמשים בבנייה ירוקה לפי תקן 5281?

כאשר מדובר בבנייה ירוקה יש לעמוד בתקנים ופרמטרים השונים המעניקים את תו הבנייה הירוקה לאותו יזם ולאותו פרויקט. כאשר מדובר על בנייה ירוקה בישראל, יש לעמוד מול מכון התקנים ולעבור הסמכה בהתאם לאורך כל תהליך הבנייה כבר משלב התכנון. בארץ, על מנת להיות מוכר כפרויקט של בנייה ירוקה יש לקבל ולעמוד בדרישות של תקן בנייה ירוקה 5281 כחלק מתקן זה יש לעמוד גם בתקן התרמי.

מידע אודות התקן התרמי ניתן למצוא במאמר אודות דרישות התקן התרמי – ת”י 1045.

מה הוא תו בנייה ירוקה 5281 ולמה הוא כל כך חשוב?

תן תקן בנייה ירוקה 5281 הוא תו תקן ישראלי שאומר שכל מבנה ירוק יהיה מוגדר על פי הפרמטרים המפורטים בשמונת הפרקים של התקן עצמו כאשר כל פרמטר מקבל ציון (כוכב) ולאחר מכן מסוכמים כל הכוכבים יחדיו וכך נקבע הדירוג של המבנה ונקבע עד כמה הוא עומד בבנייה הירוקה. ללא תו תקן זה המבנה לא ייחשב לבנייה ירוקה.

באילו חומרים משתמשים בבנייה ירוקה לפי תקן 5281?
באילו חומרים משתמשים בבנייה ירוקה לפי תקן 5281?

מה הקשר בין תו בנייה ירוקה 5281 לחומרי הבנייה?

חומרי הבנייה בבנייה ירוקה הם בעלי השפעה גדולה במיוחד על הבנייה עצמה. במדינות רבות בעולם החומרים שנועדו לבנייה ירוקה כבר נמצאים כחלק מהבנייה הרגילה (מה שמוזיל עלויות באופן משמעותי). גם הפרק של חומרי הבנייה מזכה כמובן בכוכבים ומהווה כ20% מהניקוד הכללי.

  • חומרי בנייה בעלי תו ירוק – יש להשתמש בחומרי בנייה בעלי תו תקן ירוק בין אם ישראלי או אירופאי על מנת לעמוד בסטנדרט של בנייה ירוקה.
  • חומרי בנייה ממוחזרים – חומרי בנייה שהשימוש בהם מפחית את השימוש במשאבים הטבעיים של הטבע ובכך שומר על הסביבה
  • חומרי בנייה ומוצרי בנייה מקומיים – שימוש בחומרים מקומיים מצמצם את הזיהום שגורמת הובלה של חומרים ממקומות מרוחקים ומעודד ייצור מקומי כחול לבן.
  • חומרי בנייה מטעם חברה מקצועית ואחראית – רכישת החומרים והמוצרים מחברה שלה מדיניות אחריות וקיימות סביבתית משלב התכנון דרך שלב הפיתוח ועד הייצור של החומרים.
  • חומרי בנייה בעלי תוחלת חיים ארוכה – יש לבצע בחינה והערכה של ההשפעה הסביבתית של החומרים מהשלב של חציבת חומר הגלם דרך שלב העיבוד, ייצור והשינוע של החומרים.
  • חומרי בניה שנעשה בהם שימוש חוזר – הפחתת השימוש במוצרי גלם חדשים ומשאבים מן הטבע- סוג של מיחזור לחומרי בנייה אשר כבר לא שימושיים לטרתם הראשונית וניתן להשתמש בהם למטרה אחרת.
  • חומרי בנייה שאינם מאבן טבעית– בכדי לצמצם את השימוש בחומרים שנוצרים בחציבה ועל ידי כך צמצום הפגיעה במשאבים הטבעיים שלנו.

בישראל חומרי הגלם המיועדים לצורך בנייה ירוקה עדיין יקרים יותר מהחומרים הרגילים מה שיכול לגרום לעלויות ראשוניות גבוהות יותר בבנייה אך החיסכון המשמעותי הוא בהמשך ולכן חשוב מאוד להשתמש בחומרי גלם אלה בכדי קודם כל לעמוד בתנאי תקן בנייה ירוקה 5281.

אנו ב EVERGREEN (אוורגרין) מתמחים במתן שרותי ייעוץ תכנון וליווי בבניה ירוקה.

נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה! אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר.

תגיות

קטגוריות

אנו ב-EVERGREEN מתמחים במתן שרותי ייעוץ בניה ירוקה, תכנון
אדריכלי וליווי פרויקטים – נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה!

מחפשים יועץ סביבתי?

היועצים של אוורגרין EVERGREEN ילווה אתכם לכל אורך התהליך בהתאם לדרישותיכם ולמסגרת התקציבית של הפרויקט. בעזרת תכנון נכון ומוקדם ניתן להשיג את אישור הבניה הירוקה במהירות, בהתאמה לכל תקציב בצורה יעילה ומבוקרת שאינה מתפשרת על איכות התוצר הסופי!

 

אדריכלים, יזמים, מפקחים ומנהלי פרויקטים –

בכל שאלה אנחנו כאן – אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר!

לשיחת יעוץ ללא עלות עם מומחה לבניה ירוקה השאירו פרטים או התקשרו

דילוג לתוכן